EMRE ÖZEN RESMİ WEB SİTESİ

Menu

Trafikte Sakin Olmanın Yolları

🤦‍♂️🤦‍♀️Tadımız Kaçmasın: Trafikte Sakin Kalmanın İpuçları

Size özel ulaşım aracı, gideceğiniz yere daha çabuk ve konforlu bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Fakat konu trafik olunca işler biraz değişebiliyor. Diğer sürücülerin sabırsız yaklaşımları ya da trafik kurallarına uymamaları sürüş keyfinizi kaçırabiliyor. Sürüş keyfinize ara vermemek ve sinirlerinizi yıpratmamak için size birkaç tavsiyemiz var.

Doğru Saatte Trafiğe Çıkmak Psikoloji Kurtarır

İş giriş ve çıkış saatleri her zaman yoğun olur. Özellikle bu durum büyük şehirler için bir kanun da sayılabilir. Eğer imkanınız varsa iş giriş ve çıkış saatlerine denk gelmeden yolculuk yapmaya özen gösterin. Mesela bir seyahattesiniz, şehrin trafik durumuna göre hareket etmek için fırsatınız var. Bir akşam yemeği için iş çıkış saatinin sona ermesini ya da otelinize erken dönmeyi planlayabilirsiniz.

Acele Yok

Eğer bir iş görüşmesine, sınava ya da herhangi bir etkinliğe katılacaksanız, trafiği de düşünüp 15-20 dakika önce çıkmanızda fayda var. Bu durum sizi araç sollama, trafik ışıklarından hızlı geçme ve strese girme derdinden kurtaracak. Yola erken koyulduğunuzda kendinize aceleniz olmadığını sürekli hatırlatın. Diğer araçlara yol verme konusunda adaletli olmaya çalışın ve kimseyle bu konuda inatlaşmayın. Unutmayın, bir araç arkada olmanız sizin sadece birkaç saniye daha geç kalmanıza neden olur. Bu birkaç saniyenin strese girmenize değecek bir şey olmadığını bir düşünün.

Başkalarının Hatalarına Sinirlenmeyin

Herkes sizin kadar usta şoför olamayabilir. Araç trafiği çok farklı tecrübeleri ve karakterleri aynı yolda buluşturur. Haliyle size ters gelen durumlar da ortaya çıkabilir. Sizin hakkınız olmasına rağmen size yol vermeyen, araç arası mesafeyi korumayan ya da sizinle gereksiz bir yarış içinde olanlara sinirlenmeyin. Bırakın geçsinler, onların cezasını vermek ile siz yükümlü değilsiniz. Bunun için kendinizi strese sokmayın.

Sürekli Şerit Değiştirmeyin

Gereksiz yere şerit değiştirmek sizi yorabilir. Eğer trafik tıkalıysa gözünüz sürekli boş bir şerit arıyor olabilir. Fakat bu sık şerit değişiklikleri sizi strese sokacaktır. Az önce terk ettiğiniz şeridin akması ve sizin şeridinizin tıkanması, şerit değiştirme esnasında araçların size müsaade etmemesi ve bunun için sürekli tetikte olmak sizi strese sokar. Sadece gerekli gördüğünüzde şeridinizi değiştirmenizde yarar var.

O Kornayı Unutsak Ya?

Korna. Trafikteki diğer araçları ya da yayaları uyarmak için gerekli bir çare. Fakat her sıkıştığımız anda kornaya sarılmak hem gürültü kirliliği hem de trafik anlayışı için hiç uygun bir davranış değil. Üstelik sizinle beraber birkaç aracın kornasının karıştığı sesler bir kaosa da neden olabilir. Korna ile tepkinizi dışarıya yansıtmadan amacına göre kullanmanızı öneririz.

Araç İçi Sıcaklığına Dikkat

Araç sıcaklığının normal seviyelerin üzerinde ya da altında olması yaşadığınız strese tuz biber olabilir. Zaten stresliyseniz, konforlu olmadığınız bir mekan huzurunuzu kaçırır. Hal böyle olunca vereceğiniz tepkiler de normalden daha şiddetli olabilir. Yani öndeki aracın arkasındaki kafasını sallayan köpek biblosu bile sinirlenmenize yetebilir. Bunun için camlarınızı açın, arada temiz hava alın ve araç içi sıcaklığını iyi ayarlayın.

Sesli Kitap ya da Sevdiğiniz Parçalardan Oluşan Bir Çalma Listesi

Müzik her şeyin çaresi. Eğer kendinizi gergin hissediyorsanız, sevdiğiniz bir parça sizi o an için rahatlatabilir. Bundan dolayı en sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir çalma listesi imdadınıza yetişecektir. Alternatif olarak araçtayken sesli kitap da dinleyebilirsiniz. Kitabın ruha verdiği dinginlik, trafikte işinize çok yarayacak.
Ky: Garenta

Kategori:   EMRE ÖZEN RESMİ WEB SİTESİ

Yorumlar